KOMUNIKAT WÓJTA GMINY TRĄBKI WIELKIE WS. UCHODŹCÓW Z UKRAINY

🔴Szanowni Mieszkańcy, widzimy jak z dnia na dzień zmienia się sytuacja na Ukrainie i w Polsce. Musimy jako społeczeństwo nastawić się na konieczność udzielenia długofalowej pomocy. Wojna przeciwko Ukrainie jest pośrednio wojną przeciwko nam. W tej wojnie zróbmy to, co możemy czyli pomóżmy uchodźcom. Rzeczywistość wymaga od nas mieszkańców, samorządu Gminy Trąbki Wielkie i wszystkich obywateli Rzeczypospolitej elastyczności i dwutorowego działania – dla uchodźców w Polsce i dla ludności dotkniętej wojną w Ukrainie.
🟠POMOC W POLSCE. Pierwsi uchodźcy dotarli do prywatnych domów mieszkańców Gminy Trąbki Wielkie i do ośrodka Osada 49 w Cząstkowie. Łącznie gościmy już ok. 250 obywateli Ukrainy. Wszystkim, którzy przyjęli uchodźców składam najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy uznania. Dla tych, którzy trafiają do Polski zbieramy koce, ręczniki, pościel, poduszki i sprzęt AGD (pralki, czajniki, suszarki do włosów, suszarki do bielizny). Przydatne są również książki w języku ukraińskim i książeczki dla dzieci.
🟡POMOC LUDNOŚCI NA UKRAINIE. Pomagamy ludności cywilnej dotkniętej bezpośrednio działaniami wojennymi. Fundacja „Pan Władek” Maria Władysław Ornowscy zawiozła już 2 transporty Państwa darów zebranych w Gminnym Punkcie Zbiórki Pomocy Humanitarnej i w naszych remizach strażackich. Serdecznie za to dziękuję! Przy tej okazji zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o dary w postaci środków opatrunkowych, bandaży, wody utlenionej itp. (szczegóły w osobnym komunikacie).
🟢W nadchodzącym tygodniu, w Urzędzie Gminy Trąbki Wielkie, będzie można składać wnioski o wsparcie finansowe dla uchodźców oraz załatwiać formalności związane z numerem PESEL.(szczegóły w osobnym komunikacie)
🔵W obliczu tego wielkiego wyzwania humanitarnego i tragedii wojennej odpowiedzmy dobrem, wewnętrzną jednością i solidarnością z Narodem Ukraińskim.🇵🇱❤️🤝🇺🇦