Zapalili znicze na grobie Karola Rómmela

Po wojnie osiedlił się w Kłodawie czołowy polski kawalerzysta i wybitny olimpijczyk, podpułkownik Wojska Polskiego II RP, uczestnika Wojny Obronnej i więźnia KL Dachau, oraz KL Mathausen, Karola Rómmla. Karol Rómmel urodził się 22 maja 1888 roku w Grodnie.

Jako reprezentant Imperium Rosyjskiego a potem II RP, brał udział w trzech Igrzyskach Olimpijskich – w 1912 roku w Sztokholmie, w 1924 roku w Paryżu i w 1928 roku w Amsterdamie, gdzie drużynowo wywalczył brązowy medal. W 1931 roku wziął także udział w gonitwie „Wielka Pardubicka”. Trenował także polskich jeźdźców przygotowujących się do olimpiad w okresie międzywojennym. Po Wojnie Obronnej, więziony w najcięższych niemieckich obozach koncentracyjnych, przeżył wojnę, aby po oswobodzeniu, zacząć gospodarzyć i hodować konie w Kłodawie. Pamięć o pułkowniku przechowują sołtys i mieszkańcy wsi. Pracował też nadal jako trener a pod jego opieką wyrosło wielu wybitnych jeźdźców polskich. Występował również w filmach (Lotna, Krzyżacy, Milczenie i Tarpany). Karol Rómmel zmarł w 1967 roku w Elblągu Pochowany jest, razem z małżonką, na Centralnym Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu. Grób, choć w powszechnej świadomości nieco zapomniany, nadal istnieje, utrzymywany przez administrację cmentarza.
Przed Wszystkich Świętych mogiłę wybitnego olimpijczyka i zarazem mieszkańca Trąbek Wielkich odwiedzili Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, oraz historyk i dziennikarz Bartosz Gondek.