Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Warszawa – byliśmy, zobaczyliśmy, poznaliśmy….

24.10.19 roku  o godz. 3.30 z Sobowidza – wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. Największym wyzwaniem dla naszej  eskapady  (wycieczka z przygodami) było nieużywanie telefonów i innych urządzeń elektronicznych w określonych godzinach. Początek był trudny, włożyć telefon do klasowego pudełka …, o godz. 7.00-8.00 mogliśmy kontaktować się z Rodzicami a potem ponownie telefony do pudełek aż do godzin wieczornych.

Dojechaliśmy do Warszawy cel – WilanówZ  wizytą u króla Jana III – Zobaczyliśmy królewskie apartamenty, mogliśmy dotknąć  charakterystycznej podłogi po której chodził król Jan III Sobieski, zwycięski król, znany i słynny dowódca wielu zwycięskich bitew między innymi pod Chęcinami  i pod Wiedniem. W rezydencji króla Jana zobaczyliśmy portrety, malowidła, rzeźby,  przedmioty sławiące jego męstwo. Panie Przewodniczki   w bardzo ciekawy sposób zapoznały nas z ukrytą historią poszczególnych przedmiotów. Poznaliśmy pomieszczenia apartamentów królewskich takie jak: sypialnie, bawialnie, jadalnię, bibliotekę itd.

Na zaproszenie wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza odwiedziliśmy Senat i Sejm. Panie  Przewodniczki z wielką starannością zapoznały nas z rolą i pracami Sejmu Senaty, budynkami, salami. Na korytarzach Sejmu i Senatu spotkaliśmy wielu posłów, znanych  ludzi polityki, dziennikarzy. W prezencie od Pana  Wicemarszałka otrzymaliśmy wiele materiałów, które wykorzystamy do naszej szkolnej gazetki, którą wspólnie zrobimy na listopadowe święto.

Odwiedziliśmy Łazienki Królewskie – jeden z najpiękniejszych tego typu zespołów w Europie, założony w XVII przez St. Lubomirskiego. Spacerowe alejki prowadzą nas do Teatru na Wodzie. Tam zachwycił nas niezmiernie ciekawy widok, paw Kuba, który został  oswojony  od małego pisklaka.  Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzenie  Placu Zamkowego, Kolumny Króla Zygmunta III Wazy .. na dalej nie było już czasu… może jeszcze kiedyś pojedziemy do Warszawy jest tam tyle ciekawych zajęć edukacyjnych i niezwykle oryginalnych miejsc. Ten dzień był piękny, cudowna jesienna pogoda, nie czuliśmy zmęczenia, tyle atrakcji, w stolicy naszego kraju tutaj czas biegnie inaczej. A może kiedyś, któryś z uczniów  naszej Szkoły, za  kilka kadencji zasiądzie w Sejmie lub Senacie RP?

Dziękujemy Panu Wicemarszałkowi  Bogdanowi Borusewiczowi za zaproszenie, Panu Wójtowi Błażejowi Konkol, Rodzicom.   Dziękujemy wszystkim za współpracę.

Klasy: 4, 6b,7a

Bożena Dajnowska dyrektor SP, Aleksandra Nowogrodzka – kierownik wycieczki, nauczyciele – Maria Maćkowska – Zarzycka, Małgorzata Dąbrowska, Violetta Murawska

Accessibility