Wyjazd delegacji Gminy Trąbki Wielkie do Markt Uehlfeld

W dniach od 6 do 12 lipca 2014 roku 44- osobowa delegacja z naszej gminy gościła z wizytą u niemieckich partnerów w Markt Uehlfeld. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele różnych organizacji i środowisk: Rady Gminy z Wójtem, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Leśnictwa Trąbki Wielkie, Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Lokalnej Grupy Działania Trzy Krajobrazy, Gminnego Ośrodka Zdrowia, Parafii w Trąbkach Wielkich, Caritasu, nauczycieli (opiekunów młodzieży), przedsiębiorców oraz tłumaczy języka niemieckiego.

Wyjazd miał miejsce z Trąbek Wielkich w niedzielę 6 lipca o godz. 4:00 rano. Na miejsce grupa dotarła ok. godz. 18:30. Przywitał nas Burmistrz Werner Stöcker, który wyjechał nam na spotkanie i eskortował nas wozem strażackim pod siedzibę OSP w Uehlfeld. Podzielono nas na trzy grupy i zakwaterowano dorosłych w dwóch hotelach: Zwanzger i Hieronymus, a młodzież w strażnicy OSP w Uehlfeld. O godz. 20:00 odbył się wieczór polsko-frankoński – wspólna kolacja przygotowana przez gospodarzy i nasze panie z KGW, które przygotowały stół z polskimi potrawami.

W trakcie pobytu zwiedzaliśmy elektrownię wiatrową w miejscowości Gutenstetten, pola uprawne Miscanthus, jedną z najwydajniejszych roślin energetycznych uprawianych na biomasę. Z kilkuletniej plantacji trzciny uzyskuje się ok. 20 t biomasy z 1 ha co rok. Wartość opałowa Miskanta wynosi ok.17 MJ/kg. Byliśmy też z wizytą w zakładzie trocin i na farmie fotowoltaiki. Zwiedziliśmy instalacje odzyskiwania i recyklingu wody oraz biogazownię. We wtorek 8 lipca zaplanowany był wspólny wyjazd i zwiedzanie elektrociepłowni położonej w mieście powiatowym Neustadt/Aisch, a następnie wizyta w Starostwie Neustadt/Aisch. W tym dniu przypadała druga rocznica partnerstwa, wspólnie z niemieckimi partnerami uczestniczyliśmy w uroczystościach z okazji 2 rocznicy podpisania partnerstwa. Uroczystość miała miejsce w Bowling Center.
W miejscowości Leutershausen zwiedziliśmy muzeum Gustawa Weißkopfa, który skonstruował pierwszą maszynę latającą – samolot napędzany silnikiem i jako pierwszy wzbił się w powietrze i odbył lot. Niemieccy partnerzy gościli nas również w miejscowym przedszkolu i w szkole w Uehlfeld, a także w miejscowości Tennelohe, gdzie oprowadzono nas po leśnym centrum przygody. Podczas spaceru leśnym szlakiem będącym swoistą leśną ścieżką dydaktyczną, zobaczyliśmy różne narzędzia leśne wykorzystywane do pracy w lesie i dowiedzieliśmy się interesujących informacji z historii lasu oraz zrównoważonego eko systemu w lesie.
Ponadto zwiedziliśmy zakład produkujący sadzonki warzyw i kwiatów. Zakład prowadzi produkcję roślinną na 200 ha, z czego 80 ha stanowią szklarnie. Odbiorcami sadzonek są klienci z całej Bawarii.

W ostatnim dniu pobytu grupa udała się na spacer po okolicy, tzw. szlakiem bocianim w Uehlfeld. Po południu pożegnaliśmy gospodarzy i udaliśmy się w drogę powrotną. Do Trąbek Wielkich wróciliśmy o godz. 2:30 w nocy z soboty na niedzielę.

Podsumowując, był to bardzo udany i ciekawy wyjazd. Dzięki gościnności i zaangażowaniu naszych niemieckich przyjaciół udało nam się zobaczyć dużo interesujących miejsc, spotkać ciekawych ludzi i podejrzeć wiele ciekawych inwestycji i rozwiązań.