ROK WOJNY, ŁEZ, BÓLU I MIŁOŚCI BLIŹNIEGO

🔴Szanowni Mieszkańcy Gminy Trąbki Wielkie, rok temu, poranek w tłusty czwartek 24 lutego 2022 roku przyniósł zatrważającą wiadomość o wybuchu wojny ukraińsko – rosyjskiej. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na doniesienia medialne o rozpoczętej ofensywie wojsk rosyjskich w kierunku Kijowa. Kilka dni później, wraz z gośćmi z Ukrainy, wojna dotarła także do nas, do Gminy Trąbki Wielkie, daleko od granicy. Los postawił przed Polską i naszą małą ojczyzną wyzwanie zaopiekowania się milionami uchodźców. Dzielnie podjęliśmy rękawicę.
🟠Na tragedię wojny, akty ludobójstwa, ostrzał obiektów cywilnych, na cierpienie kobiet i dzieci uciekających przed armią Federacji Rosyjskiej opowiedzieliśmy jednym: miłością.❤️
🟡Jestem dumny z mieszkańców Gminy Trąbki Wielkie, dumny ze wszystkich grup społecznych: z każdego mieszkańca zaangażowanego w niesienie pomocy, z prywatnych darczyńców, właścicieli firm, licznych wolontariuszy, ze strażaków naszych jednostek OSP, z pracowników szkół i nauczycieli, z personelu Gminnego Ośrodka Zdrowia, z pracowników Urzędu Gminy Trąbki Wielkie i wszystkich jednostek organizacyjnych. 💐👏
🟢Dziękuję, że wspólnie potrafiliśmy odpowiedzieć miłością i dobrem, wyrozumiałością, poświęceniem i cierpliwością na tragedię wojny oraz zło, jakiego doświadcza naród ukraiński. Dziękuję wszystkim za wszelkie akty miłości bliźniego, szczególnie tym wszystkim polskim rodzinom, które przyjęły uchodźców pod swój dach. 💐👏
🔵Jako społeczność Gminy Trąbki Wielkie celująco zdaliśmy pierwszy rok jakże trudnego egzaminu. Jeszcze nie wiemy ile czasu on potrwa. Pewnym jest jedno, że musimy wytrwać w tym co dobre i słuszne, aż do zwycięstwa Ukrainy i wszystkich sojuszników.
🔴Niewiarygodnym jest, że od wybuchu wojny minęło 12 miesięcy, które spędziliśmy z naszymi gośćmi z Ukrainy. Zapraszam Państwa do podsumowania pierwszego roku wojny z punktu widzenia samorządu Gminy Trąbki Wielkie, w którym ból, cierpienie i gorycz wojny, koszmarnych wspomnień i strat bliskich mieszały się z chwilami doświadczania dobra, radości, uśmiechu i aktami miłości bliźniego.
(-) Błażej Konkol