2.03.2020 spotkanie autorskie z ANNĄ JANKO

W dniu 2 marca 2020 roku (poniedziałek) o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Janko. Anna Janko to poetka, pisarka, felietonistka. Urodziła się w Rybniku na Górnym Śląsku. Potem wielokrotnie zmieniała miejsca zamieszkania, przebywając po parę lat w Kołobrzegu, Wrocławiu, Sopocie ponownie we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni, Gdańsku i znowu w Warszawie. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę magisterską napisała u prof. Marii Janion. W latach 90-tych pracowała w Wydawnictwie Dolnośląskim a następnie w warszawskiej oficynie „Prószyński i S-ka”. Współpracowała z II programem Polskiego Radia (2002-2005), z pismem „Pani”, a od roku 2007 jest stałą felietonistką miesięcznika „Zwierciadło”. Zadebiutowała jeszcze jako nastolatka wierszami opublikowanymi w dwutygodniku „Życie Literackie”; w 1977 roku ukazał się jej debiut książkowy „List do królika doświadczalnego”. Następne tomy poetyckie to: „Wykluwa się staruszka” (1979); „Diabłu świeca” (1980, Nagroda Gdańska Książka Roku); „Koronki na rany” (1988); „Zabici czasem długo stoją” (1995); „Świetlisty cudzoziemiec” (2000, nominowany do Nagrody Nike); „Du bist Der” (niemieckojęzyczny wybór wierszy, Berlin, 2000), „Wiersze z cieniem” (2010) i ostatnio, we wrześniu 2016, „Miłość, śmierć i inne wzory” (wybór poezji).

W 2007 roku ukazała się pierwsza książka prozatorska Anny Janko, bestseller (cztery wydania w kolejnych latach) „Dziewczyna z zapałkami”. W 2012 Wydawnictwo Literackie opublikowało kolejną: „Pasja według św. Hanki”. Obie powieści przyniosły Autorce liczne nagrody i nominacje (m.in. Nagrodę Literacką im. St. Reymonta i nominacje do nagród: Gryfia, Nike i Angelus). W tym samym roku ukazały się jeszcze: „Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie” oraz wyróżniona na ogólnopolskim konkursie im. Kornela Makuszyńskiego książeczka dla dzieci „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu Mamy”.

Opublikowana w 2015 roku „Mała zagłada” stała się ważnym głosem w dyskusji o tzw. wojennej traumie drugiego pokolenia i otrzymała wiele nagród (m.in. Nagrodę miesięcznika „Nowe Książki”, „Warszawską Premierę Literacką”, „Nagrodę Literacką miasta st. Warszawy”, Nagrodę Literacką „Gryfia”, a także nominację do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Jako jedna z dwóch polskich książek, „Mała zagłada” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016. W oparciu o historię przedstawioną w „Małej zagładzie” powstaje film dokumentalny. Anna Janko jest także autorką dramatu „Rzeź lalek” i słuchowiska „Śmierć to dobry początek”. W 2015 Anna Janko została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Rybnika nagrodą kulturalną miasta. Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w latach 90-tych była prezeską Oddziału Wrocławskiego SPP, następnie Oddziału Warszawskiego SPP, potem pełniła funkcję wiceprezeski Zarządu Głównego) i polskiego PEN-clubu. Mieszka w Józefowie pod Warszawą. Podczas spotkania będzie można zakupić n/w książki autorki: „Mała zagłada” w cenie 30 zł, „Pasja wg św. Hanki” w cenie 20 zł oraz „Oleś i Pani Róża” w cenie 20 zł. Zapraszamy.