Zasady dystrybucji tabletek jodku potasu w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, przekazało tabletki zawierające jodek potasu.

Przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości.

Wydanie preparatu w punktach wydawania (PWTJP) nastąpi po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek jodku potasu.

WYKAZ PUNKTÓW DYSTRYBUCJI
TABLETEK JODKU POTASU
W GMINIE TRĄBKI WIELKIE

Lp

Nazwa punktu

Adres punktów

Mieszkańcy miejscowości którzy powinni zgłaszać się do punktu

1 Ośrodek Zdrowia

Rościszewo, Rościszewko,

14 Zespół Szkół Specjalnych

Warcz

Punkty te zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia dystrybuowania tabletek wśród ludności – niezależnie od pory dnia czy nocy.

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania na terenie Gminy Trąbki Wielkie

1. Do punktu wydawania preparatów należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
  2. Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym do 60 roku życia.
  3. W pierwszej kolejności wydawanie preparatu następuje osobom zameldowanym na terenie Gminy Trąbki Wielkie.
  4. Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
  5. Jedna osoba może otrzymać dowolną ilość tabletek dla członków rodziny (po sprawdzeniu liczby członków rodziny w ewidencji ludności).
  6. Nie ma możliwości przyjęcia preparatów jodowych na obszarze obiektów wydawania. Zażycie preparatu jodowego należy podjąć poza obiektem wydawania.
  7. Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.

Grupa ryzyka i dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach

• Noworodki do 1 miesiąca życia, 16 mg – ¼ tabletki
  • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat, 32 mg – ½ tabletki
  • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat, 65 mg – 1 tabletka
  • Dorośli, osoby w podeszłym wieku (do 60 lat) i dzieci w wieku powyżej 12 lat, 130 mg – 2 tabletki
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek), 130 mg – 2 tabletki

Wskazania do stosowania:

Jodek potasu jest wskazany do stosowania w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej. Tabletki z jodkiem potasu mogą być przyjęte tylko i wyłącznie po wyraźnym wezwaniu przez odpowiednie władze. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarcza jednorazowe podanie zalecanej dawki.

Przeciwwskazania:

• Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • Opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa,
  • Nadczynność tarczycy,
  • Zapalenie naczyń z hipokomplmentemią.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Broszura_informacyjna.pdf