Pomysły na dalszą wymianę polsko-niemiecką

Już od momentu narodzin pierwszego „dziecka” projektu modelu samolotu według Gustava Weißkopfa, chodzą za mną różne pomysły, a szczególnie spodobał mi się pomysł ogrodnika z Naszej Gminy Piotra Jąkalskiego, aby wymieniać się roślinami pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi gminami. W Uehlfeld powstałaby ścieżka z roślinami wyhodowanymi przez polskich hodowców, w Trąbkach Wielkich z roślinami niemieckich hodowców. Udałam się z tym pomysłem do Wójta Błażeja Konkol – zainteresował się: „zajmie się tym Pani przy okazji wizyty w Uehlfeld. Okazji do rozmów dostarczyły mi spotkania wieczorne, które były zaplanowane dla nas w strażnicach wiejskich, czy w restauracyjkach w Uehlfeld. I udało się. Pomysł otrzymał zielone światło również po niemieckiej stronie.

Spacerując po Uehlfeld jak również zwiedzając okolice mogłam się przekonać, że ogrody i zieleń wśród starych bajkowych w większości domostw są bardzo ważne dla frańkończyków. Zwiedziliśmy również centrum edukacyjne pod nazwą „Centrum leśnej przygody” w Tennelohe. Bardzo podobały nam się ciekawe rozwiązania ścieżek edukacyjnych przeznaczonych do zapoznania dzieci z lasem.
Wójt Błażej Konkol uważa, że dobrze byłoby połączyć pomysł wymiany roślin z elementami edukacyjnej ścieżki leśnej. Dobrze, że był z nami leśniczy z Trąbek Wielkich Marcin Neumuller, może uda się ten projekt zrobić wspólnie z Lasami Państwowymi.

Roma Tomczuk