NOWY OŚRODEK ZDROWIA W MIERZESZYNIE OTWARTY

W środę 21 grudnia 2022 roku został uroczyście otwarty nowy ośrodek zdrowia w Mierzeszynie. O godz. 14:00 przybyli goście dokonali przecięcia wstęgi. Ks. Andrzej Sowiński poświęcił nowy obiekt. Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol przekazał Dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia Dorocie Bąk symboliczny klucz. Pani Doktor przyjęła również wiele gratulacji i najlepszych życzeń, związanych z funkcjonowaniem ośrodka w Mierzeszynie.
Przemówienia wygłosili: Poseł na Sejm RP Magdalena Sroka, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pełnomocnik Wojewody Ireneusz Szweda, Starosta Powiatu Gdańskiego Marian Cichon, Radny Powiatu Gdańskiego Józef Sroka, Zastępca Wójta Gminy Przywidz Dariusz Czaiński, Komendant Komisariatu w Trąbkach Wielkich Nadkomisarz Adam Baczewski, Bernadeta Kolbusz i Elżbieta Niesiołowska z Klubu Seniora w Mierzeszynie, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mierzeszynie Bogdan Skiba.
Podczas spotkania dokonano symbolicznego przekazania 4 głogów paul’s scarlet przez cztery grupy społeczne:
przy 1. drzewku stanął Wojewoda, Wójt Gminy Trąbki Wielkie i Pani Poseł,
przy drugim stanęli pracownicy GOZ, w tym pracownicy ośrodka w Mierzeszynie,
przy 3. głogu stanęła sołtys Mierzeszyna Małgorzata Góra, Przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniew Leszczyński oraz Wiceprzewodniczący Marek Czerwiński,
przy 4. drzewku stanęli Państwo Maria i Władysław Ornowscy „Fundacja Pan Władek”, najstarszy mieszkaniec Mierzeszyna Wojciech Poręba oraz była pielęgniarka tamtejszego ośrodka Jadwiga Kąkol.
Podczas spotkania w świetlicy wiejskiej Wójt Gminy Trąbki Wielkie i sołtys Mierzeszyna wręczyli podziękowania za środki i wsparcie: Poseł na Sejm RP Magdalenie Sroce, Wojewodzie Pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi i Radzie Gminy Trąbki Wielkie.
Nowy ośrodek zastąpi stary ośrodek, który działał w budynku służącym do 1945 jako plebania dla ewangelickiego pastora. Inwestycja obejmowała budowę ośrodka zdrowia, zagospodarowanie terenu wokół ośrodka wraz dojazdem (w tym dla OSP) i miejscami parkingowymi.
W ośrodku znajdują się gabinety zabiegowe, lekarskie i stomatologiczne. Nowy ośrodek to łącznie ponad 302 m2 powierzchni użytkowej. Obiekt odciąży ośrodek zdrowia w Trąbkach Wielkich. Będzie służyć nie tylko mieszkańcom Mierzeszyna i okolic, ale również mieszkańcom z sąsiednich sołectw Gminy Przywidz. Całkowity koszt budowy wyniósł 2 739 687 zł. Gmina Trąbki Wielkie pozyskała na ten cel dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o wartości 2 000 000 zł. Wyposażenie to dodatkowy koszt w wysokości ok. 0,5 mln zł.
Obecnie ośrodek w Mierzeszynie jest w okresie przejściowym i trwa przeprowadzka. Gotowość do służby osiągnie od 1 stycznia 2023 roku.