Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – obchody w Trąbkach Wielkich

🟠 Dzisiaj, 1 marca 2021 roku, w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Sanktuarium w Trąbkach Wielkich o godz.18:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, następnie zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową.
🟠Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
🟠„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.(…)
Aktualności i więcej informacji:

Accessibility