Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

MIERZESZYN ŚWIĘTOWAŁ DLA NIEPODLEGŁEJ

🔴10 listopada 2021, w wigilię Święta Niepodległości, mieszkańcy Mierzeszyna zorganizowali obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
🟠Uroczystość rozpoczęła się o godz. 18:00 Mszą świętą w intencji Ojczyzny i Polonii. Po nabożeństwie mieszkańcy oraz goście przeszli na Plac Niepodległości gdzie została wciągnięta na maszt flaga RP i odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Następnie został odsłonięty Pomnik Niepodległości, pamiątkowa tablica oraz zrobione zostało rodzinne zdjęcie. Trzecią część obchodów stanowił Koncert Patriotyczny w świetlicy wiejskiej z poczęstunkiem przygotowanym przez mieszkańców. Na scenie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mierzeszynie (Konrad Wiśniewski, Maja Brzoskowska i Julia Meier) oraz młodzi artyści: Maria Flisikowska z Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie , mieszkańcy Mierzeszyna: Wiktor i Krystian Mazurowie – uczniowie , Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Gdańsku Eugenia Mazur oraz Chór Santo Bartolomeo, który poprowadził publiczność do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
🟡Tu warto podkreślić, że Pomnik Niepodległości w całości powstał dzięki społecznej pracy i ofiarności dziesiątek mieszkańców i przyjaciół Mierzeszyna, począwszy od 2018 roku. W tym roku Stowarzyszenie Wyżyna Gdańska z Mierzeszyna oraz parafialny Chór Santo Bartolomeo napisali projekt „PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII”. Projekt uzyskał poparcie partnerów: Sołectwo Mierzeszyn , OSP KSRG Mierzeszyn Maria Władysław Ornowscy, Parafia Mierzeszyn, Klubu Seniora w Mierzeszynie, Szkoła Podstawowa w Mierzeszynie, Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, Gminna Biblioteka Publiczna, Trąbki Wielkie. W ten sposób mieszkańcy pozyskali z Akumulatora Społecznego środki, które pozwoliły na przeprowadzenie prac wykończeniowych Pomnika Niepodległości. Pozyskane środki pozwolą również na napisanie listów-serdecznych pozdrowień do 30 skupisk Polonii na całym świecie.
🟢Na uroczystość mieszkańcy Mierzeszyna zaprosili przedstawicieli władz gminnych z Wójtem Błażej Konkol i Przewodniczącym Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniew Leszczyński na czele, Radnych Gminy Trąbki Wielkie, Radnych Powiatu Gdańskiego: Dorota Bąk, Józefa Srokę, Tomasz Kempa. Na obchodach w Mierzeszynie gościli również: Poseł na Sejm RP Magdalena Sroka oraz Ryszard Rywacki Dyrektor DPS „Leśny” z Zaskoczyna, Zbigniew Żejmo – projektant fototapety dla Biblioteki w Mierzeszynie oraz dziesiątki mieszkańców i przyjaciół Mierzeszyna.
🔵Obchody Święta Niepodległości w Mierzeszynie są częścią projektu „PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII”, który uzyskał dofinansowanie w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Fundacja Pokolenia

Accessibility