Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Gmina Trąbki Wielkie przystąpiła do realizacji zadania „Usuwanie barszczu Sosnowskiego z terenu Gminy Trąbki Wielkie”.

Gmina Trąbki Wielkie przystąpiła do realizacji zadania „Usuwanie barszczu Sosnowskiego z terenu Gminy Trąbki Wielkie”. Koszt kwalifikowany zadania wynosi 25 000 zł z czego 9 974,00 zł to środki własne Gminy a 15 000,00 zł to dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Inwentaryzacja terenu Gminy Trąbki Wielkie wykazała występowanie barszczu Sosnowskiego łącznie na obszarze 6,6 ha i taki obszar został objęty zadaniem. Barszcz Sosnowskiego zostanie usunięty z terenu Sołectw Kleszczewo, Trąbki Wielkie, Warcz, Zaskoczyn, Domachowo. w ramach niszczenia Barszczu Sosnowskiego realizowane są zabiegi mechanicznego oraz chemicznego niszczenia tej rośliny

Barszcz Sosnowskiego szybko się rozmnaża, jest odporny na działanie wielu herbicydów i posiada dużą zdolność regeneracji. Nasiona, które wytwarzane są w znacznej ilości zdolne do kiełkowania nawet kilka lat. To wszystko sprawia, że zwalczanie tego gatunku jest bardzo trudne i wymaga systematycznych działań prowadzonych przez kilka sezonów wegetacyjnych.

W soku rośliny i wydzielinie włosków gruczołowych zawarte są związki (furanokumaryny), które powodują, że skóra ludzi i zwierząt staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. W konsekwencji dochodzi do oparzeń, tworzą się pęcherze i trudno gojące się rany, a nawet blizny. Objawy pojawiają się w ciągu kilkudziesięciu minut od kontaktu z rośliną (niekiedy nawet do 48 godzin).

Zaleca się aby nie zbliżać się do Barszczu Sosnowskiego. Jeśli barszcz jako pojedyncze rośliny występuje na naszym terenie i zdecydujemy się samodzielnie go usunąć należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba zabezpieczyć się ubierając odpowiednią odzież, chroniąc oczy i drogi oddechowe.

Stanowiska barszczu Sosnowskiego w naszej gminie prosimy zgłaszać do Urzędu Gminy.

Accessibility