APEL PAMIĘCI W PRZY POMNIKU „GRENZDORF”

🔴Społeczność Gminy Trąbki Wielkie, na zaproszenie Wójta Gminy Trąbki Wielkie Błażeja Konkola i Szkoły Podstawowej w Czerniewie, wraz z przybyłymi gośćmi uczciła pamięć ofiar obozu „Grezndorf” i wszystkich pozostałych ofiar terroru nazistowskiego oraz komunistycznego z czasów II wojny światowej.
🟠Data uroczystości jest nieprzypadkowa. 13 września 1939 decyzją władz policyjnych Gdańska obóz Grenzdorf został zmieniony na podobóz podległy obozowi Stutthof.
🟡W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością:
Magdalena Sroka Poseł na Sejm RP,
– Burmistrz partnerskiej Gminy Markt Uehlfeld Werner Stöcker oraz radny Rudolf Röder,
-Starosta Powiat Gdański Marian Cichon oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Gdańskiego Dorota Bąk,
– Przewodniczący Rady Gminy Trąbki Wielkie Zbigniew Leszczyński wraz z radnymi Wioletą Frydrych, Sławomirem Mazurkiem i z Janem Selką,
– delegacja z Muzeum Stutthof/Stutthof Museum: dr Marcin Owsiński, dr Tomasz Gliniecki
– przedstawiciele lokalnej społeczności oraz rodzin pomordowanych,
– Sołtys Ełganowa Franciszek Surma,
– Władysław Ornowski Fundacja „Pan Władek” Maria Władysław Ornowscy,
– leśniczowie z Leśnictw z terenu Gminy Trąbki Wielkie: Marcin Neumüller, Michał Studziński, Wiesław Bieżuński, Mariusz Filochowski,
– ks. Edward Szymański, ks. Jarosław Brylowski, ks. Bolesław Antoniów,
– delegacja Policji: Komendant Powiatowy Policji w Pruszczu Gdańskim insp. Wioletta Jóźwiak, asp. szt. Adam Baczewski
– Drużyna Harcerska pod dowództwem Arkadiusza Buczka,
– Delegacje szkolne wraz z pocztami sztandarowymi: nauczyciel historii Przemysław Giedrys ze Szkoły nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lublewie Przemysław Sautycz, SP Czerniewo, SP Kłodawa, SP Mierzeszyn, SP Sobowidz, SP Trąbki Wielkie i Przedszkole w Trąbkach Wielkich.